Silně obsazený velmistrovský turnaj Pardubice Open nakonec dotáhl do vítězného konce až 23. nasazený český velmistr Jan Krejčí, který po úvodních dvou remízách vyhrál neuvěřitelných sedm partií v řadě. „Je to úžasný pocit a určitě je to pro mě největší úspěch kariéry, protože v Česku žádný lepší turnaj vyhrát nejde. Triumf z Czech Openu by mi mohl pomoct a mohl by mě nakopnout do další kariéry,“ řekl po turnaji Jan Krejčí. Čtyřiadvacetiletý Čech vyhrál turnaj s náskokem jednoho bodu. Druhý skončil indický velmistr Abhijeet Gupta a bronz putuje do Ruska zásluhou velmistra Lintchevského. „Do Pardubic jsem letos přijel s tím, že chci turnaj vyhrát a myslím, že jsem zde zahrál docela solidně. Mezi šestým a osmým kolem jsem si vybral trochu slabší chvilky, což mě nakonec stálo prvenství, ale i tak bych řekl, že druhé místo je úspěch,“ hodnotil letošní ročník Ind Gupta.
Do první desítky se kromě Jana Krejčího dostali ještě další dva Češi – Vlastimil Babula na páté příčce a nasazená jednička Viktor Láznička, který skončil osmý. „V turnaji jsem hrál proti nevyzpytatelným mladším hráčům s menším ratingem, kteří ovšem dokážou zahrát opravdu solidně. Několik partií pro mě bylo navíc celkem vyčerpávajících, protože trvaly až do večerních hodin, takže možná i to byl důvod mého letošního neúspěchu. Už zkrátka nejsem nejmladší a tolik toho nevydržím,“ smál se po turnaji Láznička. Výborné výkony ve velmistrovském turnaji předvedli i čeští mladíci Thai Dai Van Nguyen (37. místo), Jan Vykouk (44. místo) a Jakub Půlpán (48. místo), který uhrál poslední potřebnou normu a na příštím kongresu FIDE mu bude udělen titul mezinárodního mistra.
Velmistrovského turnaje se letos zúčastnilo 46 velmistrů a 62 mezinárodních mistrů. Celkový počet hráčů se vyšplhal na 335 účastníků z 38 zemí. Na letošním ročníku se uhrálo 17 norem mezinárodních šachových titulů, z toho dvě velmistrovské normy.
Závěrečné partie čekaly i účastníky tří vedlejších ratingových turnajů. Turnaj Evropa Restaurant Open ovládl Rus Smirnov, který si připsal osm bodů z devíti. Gasco Open vyhrál Sumiya Chinguun (ročník narození 2005), taktéž s osmi body a z výhry v turnaji Dostihový spolek Open se radoval Jakub Joukl z družstva ŠK Rapid Pardubice, z.s. se 7,5 body.
Pardubice Open - turnaj A:
1. GM Jan Krejčí (Česká
republika)
2. GM Abhijeet Gupta
(Indie)
3. GM Daniil Lintchevski
(Rusko)
Evropa Restauran Open - turnaj
B:
1. Boris Smirnov (Rusko)
2. FM Pavel Certek
(Slovensko)
3. Evgeny Okun (Rusko)
Gasco Open - turnaj C:
1. Sumiya Chinguun
(Mongolsko)
2. Sergei Polich (Ukrajina)
3. Michal Jareš (Česká
republika)
Dostihový spolek Open - turnaj
D:
1. Jakub Joukl
(Česko)
2. Jakub Drozdz (Polsko)
3. Vasily Alekseev (Rusko)
Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.
Do turnaje vstupoval jako 23. nasazený a na jeho triumf by před začátkem zřejmě moc lidí nevsadilo. Přesto dokázal český velmistr Jan Krejčí své soupeře zaskočit a skvělým výkonem, kdy získal osm bodů z devíti, si došel pro největší úspěch dosavadní kariéry.
Na letošním ročníku
velmistrovského turnaje Pardubice Open jste posbíral osm bodů z devíti a berete
první místo. S vaší výkonem jste tedy zřejmě spokojený, že?
Samozřejmě, je to úžasný pocit.
Po druhém kole, kdy jsem měl na svém kontě dvě remízy, to čekal asi málokdo.
Pak jsem se ale chytil a vyhrál sedm partií v řadě, což je celkem neuvěřitelné.
Určitě je to pro mě největší úspěch kariéry, protože v Česku žádný lepší turnaj
vyhrát nejde.
Čím si vysvětlujete pomalejší
start?
V první partii jsem v podstatě
neznal zahájení, dostal se do nevýhodné pozice a soupeř byl blízko vítězství,
ale naštěstí přijal remízu. Druhé kolo se mi taky moc nepodařilo, ale od
třetího jsem se rozehrál a partii od partie jsem se zlepšoval.
A především závěr turnaje vám
vyšel na výbornou.
To ano. Vyrovnanější partie jsem
hrál ve čtvrtém kole s Němcem Ghengem a poté s Jiřím Štočkem v sedmém kole, ale
jinak jsem to zvládl celkem s přehledem. Poslední dvě partie proti indickým
velmistrům Gopalovi a Lalithovi mi trochu pomohli i soupeři. Gopal vypadal
celou dobu velmi nervózně a Lalith odmítl nabídnutou remízu, na což následně
doplatil.
Byl nějaký moment, kdy jste si
uvědomil, že byste mohl celý turnaj vyhrát?
Asi když jsem v sedmém kole
porazil Jiřího Štočka. Věděl jsem, že budu mít v dalším kole bílé figury, čehož
jsem využil. V posledním kole mi pak už stačila i remíza, takže tam už jsem
cítil velkou šanci.
Znamená pro vás Czech Open
něco speciálního?
Samozřejmě, jezdím sem od
dětství, každý rok zde potkám spoustu kamarádů a v Česku není moc turnajů,
které nabízí konfrontaci se světovými hráči. Po letošku se můj vztah k
Pardubicím asi ještě upevní.
Celý rok jste podával výborné
výkony, jakým směrem se nyní bude ubírat vaše šachová kariéra?
V září plánuji dokončit vysokou školu a poté se chci minimálně rok
věnovat naplno šachu. Chtěl bych překonat hranici ELO 2600. Triumf z Czech
Openu by mi v tom mohl pomoct a mohl by mě nakopnout do další kariéry.
Jakub Burian
tiskový mluvčí Czech Open 2017
Poutnik: Krejčí zřejmě může být skutečnou posilou reprezentace, pokud ovšem bude chtít. V minulosti sám uvedl, že ani neuvažuje o možném profesionalizmu. Ale od toho rozhovoru uplynulo mnoho let, třeba změnil názor.
Z rozhovoru z roku 2008 s tehdy šestnáctiletým Krejčím s elem 2397:
Dnes se najdou dle výkonnosti i horší hráči, než jsi ty, kteří ve svém mládí přesto sní o kariéře profesionálního šachisty. Napadlo tě někdy, že by tě šachy i živily?
Nikdy! To ani náhodou! Myslím to vážně… Je to senzační hra, skvělý sport, ale jen na úrovni koníčka. Chci hrát, třeba si šachem i přilepšit či přivydělat, když to půjde, ale tím to končí. Maximálně mi ty finance pomohou k dalším šachovým aktivitám, ale živit mě bude určitě něco jiného. I kdybych byl jednou velmistrem, neuvažoval bych o tom. Chci v klidu udělat střední školu a pak se samozřejmě pokusit jít studovat vysokou, snad nejlépe nějaký ekonomický obor. V tom vidím větší jistotu a vzdělání považuji za prvořadé. Ono to skoro vypadá, že jsem moc vzorný, co? Jenže je to v něčem jiném… Já totiž občas můžu na vlastní oči vidět některé hráče – i řadové velmistry – kteří se šachem živí. Myslím, že není o co stát. Velká dřina a nervy za mizerný výdělek, naprostá nejistota, častá izolovanost od rodiny a na místo ní desítky hotelových pokojů a ubytoven. Nevím, mě takový světoběžnický život neláká ani v nejmenším.
Díky za odpověď.
Norma Jakub Půlpán
1.41c For a 9 round tournament, if a player has just 8 games because of a forfeit or Bye, but he has met the correct mix of opponents in those games, then if he has a title result in 8 games, it counts as an 8 game norm.
1.51 Two or more norms in events covering at least 27 games, except that if one norm is an 8 game norm as the result of a win by forfeit, then 26 games is sufficient.
Gratuluji vítězi a doufám, že se brzy objeví v reprezentaci. I když uvidíme. Výběr do reprezentace nemá žádná pravidla, vše je o vůli jednoho člověka.
Z textu mi vychází, že si Jakub Půlpán uhrál třetí IM normu. Nemyslel jsem si, že je možné normu uhrát, když hráč odehraje jen 8 partií, resp. mu k 9. nepřijde soupeř. Patrně existuje nějaké pravidlo, které takovou situaci řeší. Bez znalosti věci mi přijde podivné udělovat normu "jen po 8 partiích" (vyjma případů, kdy má hráč dostatečný počet bodů/průměr soupeřů už po 8. kole). Prosím někoho znalejšího o vysvětlení.